reklama

Stmievanie LED svietidiel - problém, ale riešiteľný

Stmievanie svetiel alebo tiež regulácia intenzity osvetlenia v domácnosti je čoraz populárnejšie. Poskytuje možnosť tvorby svetelných nálad, ale zároveň prináša aj ďaľšiu úsporu elektriny. Tým, že stmievanie a samotná svetelná technika majú svoju dlhú históriu a vývoj, je na trhu viac stmievacích systémov, čím sa problematika stmievania stáva pomerne komplikovanou. Dnes bežne máme v domácnostiach tieto skupiny svetelných zdrojov: žiarovky na 230V, žiarovky na 12V, žiarivky nekompaktné, žiarivky kompaktné, LED na 230V, LED na nízke napätie. Všetky vymenované zdroje sa dajú aj stmievať. Aby som zachoval líniu môjho blogu pozrieme sa na jednotlivé systémy stmievania z pohľadu LED osvetlenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Štandardné triakové stmievanie – pôvodne vyvinuté pre žiarovky na 230V, vylepšenou verziou sa dajú ovládať aj halogénové trafá, alebo špeciálne LED žiarovky a žiarivky. Najjednoduchší a najlacnejší systém stmievania, netreba inštalovať žiadne drôty navyše. „Vypínačové“ firmy majú tieto stmievače v rôznych farbách, rešpektujúc svoje dizajnové rady. Ale pozor, pre konštruktérov LED žiaroviek je toto stmievanie veľkou výzvou. Samotný LED zdroj napchaný v pätici LED žiarovky je už sám osebe veľký problém, je to väčšinou najnespoľahlivejšia časť celej žiarovky. K tomuto zdroju musí výrobca dorobiť prevodník, ktorý bude reagovať na stmievač tak, aby žiarovka pekne plynule stmievala, čím sa problém ešte zväčšuje. Preto je takýchto žiaroviek na trhu pomerne málo a nehľadajte ich v najobľúbenejšom cenovom pásme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1-10V systém - vyvinutý pôvodne pre žiarivky, umožňuje riadiť aj LED, aj žiarivky v jednom systéme. Treba 2 extra vodiče, farebne rozlíšené! Systém je v domácnostich bohužiaľ pomerne málo rozšírený, pretože na tie 2 drôty navyše treba myslieť už pri výstavbe a dodatočne sekať v novostavbe sa už potom málokomu chce. Developeri sú naoko ochotní takúto zmenu urobiť, ale keďže sa im do toho v skutočnosti nechce, tak si za tie 2 drôty navyše vypýtajú také nehorázne peniaze, že to každého odradí. Pritom tento systém sám osebe nie je nejako extra drahý, ani komplikovaný. „Vypínačové“ firmy ich majú v rovnakých farbách a dizajnoch, ako ostatné prvky. Univerzálnejší a menej obmedzujúci systém, než triakový. LED svietidlo alebo žiarivkové svietidlo musí mať o.i. vstup „1-10“, aby mohlo byť stmievané. Ak ho LED svietidlo nemá, dá sa dokúpiť a doinštalovať prevodník, ktorý to vyrieši, je to ale drahšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

DALI – programovateľný systém vyvinutý hlavne pre administratívne budovy, ale nachádza si cestu aj do náročnejších domácností. Umožňuje rozdelenie svietidiel do skupín a vytváranie svetelných scén. Taktiež treba dalšie 2 vodiče, ale nemusia byť farebne rozlíšené. Ovládaciu jednotku, taký panel, som zatiaľ nevidel u známych "vypínačových" firiem, teda je problém integrovať ho do vypínačových rámikov, musí byť zvlášť. DALI umožňuje okrem stmievania aj automatizáciu zmeny svetelných scén, aj automatizované stmievanie na základe intenzity denného svetla atď. Cenovo najnáročnejší, ale najkomplexnejší stmievací systém. LED svietidlo musí byť vybavené DALI interfejsom. Ak nie je, dá sa doinštalovať prevodník.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PWM – čisto LED stmievací systém, všetky horeuvedené systémy vlastne prevádzajú nejaké iné riadiace signály na PWM. Netreba žiadne ďaľšie vodiče. Nevýhodou je neintegrovateľnosť do rámikov pri montáži na stenu, hoci sú takýchto smievačov na trhu mraky. Ak ste už vrazili peniaze napr. do nejakých vymakaných antracitových Niko vypínačov a zásuviek, máte problém. Týchto PWM stmievačov je na trhu strašne veľa, ale v drvivej väčšine sú iba biele, navyše lacno pôsobiace. PWM stmievače bývajú často riešené aj ako senzorické, alebo diaľkovo ovládané. Tento systém je jediný, ktorý je možne za určitých, pomerne jednoduchých, podmienok dodatočne domontovať do LED svietidiel, bez naťahovania nových drôtov. Stmievate potom diaľkovým ovládaním.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri plánovaní LED stmievania môžete naraziť na dva problémy, presnejšie povedané prekážky. Prvá prekážka, ako som už spomenul, je to neochota developerov natiahnuť kde-tu dva drôty navyše. Zatiaľ som sa iba raz stretol s prípadom, že človek sa rozhodol dosekať si káble v čerstvo prevzatej novostavbe. Stálo ho to výrazne menej, než chcel developer a keďže tam ešte nebolo žiadne zariadenie, ani to nebol taký problém poupratovať. Druhý problém je so samotnými elektrofirmami. Žiaľ, pre veľa elektrikárov – starých fachmanov, je aj systém 1-10 stále neznámou „NASA“ technológiou. Preto sa vás možno budú od prípadnej požiadavky na takéto stmievanie snažiť odradiť. Použijú na to najefektívnejšiu cestu, budú vám tvrdiť, že to je strašne, ale strašne drahé. Nie je, pokiaľ ale neplánujete svietidlá iba z Ikei, Baumaxu a pod. Potom sa vám to naozaj môže zdať drahé.

Ako sami vidíte, stmievanie LED nie je triviálna problematika. Stmievanie LED vyžaduje symbiózu stmievacieho systému a LED svietidiel, nestačí riešiť iba jedno. Ak chcete funkčné stmievanie LED, riešte ho komplexne a vopred. Nespoliehajte sa na to, že ho vyriešite tak, že po ceste z práce „niečo“ dokúpite a cez víkend to „tam“ nahodíte. Budete sklamaní a navyše bez stmievania.

Príklad: Máte v nike pod stropom uložený LED pás, zdroj (tzv. trafo) na napájanie LED je tiež v nike. Ovládate to vypínačom v stene. Dodatočne sa rozhodnete stmievať. Vyberiete si v eshope špeciálny stmievač určený pre LED pásy, ktorý sa vám jednak páči a navyše stojí len 5 €. Máte predstavu, že tento stmievač prehodíte namiesto vypínača a stmievanie je vyriešené. Žiaľ, nie je. Stmievač, ktorý ste kúpili, je PWM stmievač. Teda musí byť zapojený medzi LED pásom a LED zdrojom. Lenže vy máte zdroj aj pás v nike a stmievač chcete mať na stene. Nákup stmievača sa ukazuje byť síce výhodný, ale zbytočný. Reálne dostupné riešenia sú dve, ale výrazne drahšie:

  1. namiesto vypínača dáte klasický triakový stmievač a LED zdroj vymeníte za taký, ktorý sa dá stmievať triakovým stmievačom. Cena riešenia: cca 60 €

  2. do niky medzi pás a zdroj namontujete diaľkovo ovládaný PWM stmievací modul, vypínač ostane v stene. Môžete zapínať/ vypínať vypínačom, ale aj diaľkovám ovládačom, ktorým budete aj stmievať. Cena riešenia: cca 25,-

Poznámka pod čiarou: V tomto článku som poskytol všetky rozumy, ktoré som bol ochotný poskytnúť na nekomerčnom základe. Nepíšte mi prosím žiadosti o rady a názory na konkrétne produkty a riešenia, pokiaľ si teda nemyslíte, že mám nejaký dôvod vám komentovať, alebo navrhovať riešenia len pre pocit z dobre vykonanej práce. Bezplatné rady žiadajte tam, kde za produkty aj platíte, alebo budete platiť. Pokiaľ vám tam nevedia poradiť, choďte inam.

Branislav Živica

Branislav Živica

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Zaoberám sa osvetlením, v poslednom čase najmä osvetlením z LED, tzv. LED diód. Žijem a pracujem v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu