reklama

Osvetlenie, ktoré mení farby (RGB). Oplatí sa do toho ísť?

Farebné RGB systémy, aj keď nie na osvetlenie, používame v našich domácnostiach už od nástupu farebnej televízie, teda niekedy od r. 1975. Staré farebné CRT TV, ale aj dnešné displeje využívajú práve tento aditívny systém miešania farieb. Pod skratkou RGB si ale väčšina z vás asi predstaví farby meniaci LED pásik nainštalovaný dookola obývačky, alebo pod barovým pultom v podniku. RGB osvetlenie však nemusí byť nutne z LED a ani nemusí nutne meniť farbu každú minútu. Nemusí v priestore pôsobiť nadbytočne, až zbytočne, ako to bohužiaľ často vídame. Naopak, RGB osvetlenie môže byť vynikajúcim výtvarným prvkom, buď dotvárajúcim interiér alebo exteriér, alebo dokonca aj prvkom, ktorý definuje celkovú atmosféru priestoru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

RGB osvetlenie nemusí byť nutne z LED.

Môže byť aj zo žiarivkových trubíc, alebo farebných žiaroviek, čo je však dnes už značne passé. S LED RGB pásikmi sa stretávame dnes vo veľkej miere preto, že je to jednak móda a hlavne je to posledné 2-3 roky relatívne lacné a jednoduché na skompletovanie a montáž. Otázne je, či sa to aj dlhodobo vyplatí. Prečo si niekto myslí, že pri sledovaní TV, alebo domácom popíjaní je „cool“, keď bude každých 30 sekúnd stena (steny) svietiť inou farbou? Môj názor, potvrdený testom na vlastnej osobe je, že je to pekne otravné. Aj táto móda raz pominie. Kto si dnes ešte spomenie na módu ratanových alebo lávových lámp?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedy je menej viac.

Pamätáte si na masívny nástup programu T602, hneď začiatkom deväťdesiatok? Tento program umožňoval používať na písanie textu rôzne fonty, efekty a pod. Oproti bežnému písaciemu stroju to bolo niečo nevídané. Každý užívateľ tohoto programu mal zrazu nutkavú potrebu na jednu A4 naflákať maximum fontov, podľa možnosti každý font ešte aj v kurzíve, bolde a podčiarknutí, čím vznikali otravné a neprehľadné dokumenty. Navyše, textové efekty sa takto rýchlo stali okukané, „inflačné“.

Podobné to je aj s RGB osvetlením. Nikde nie je napísané, že farba svetla sa musí stále a rýchlo meniť. Môže sa meniť iba každý večer, alebo týždeň. Alebo podľa ročného obdobia. Alebo podľa príležitosti. Takisto nie je nikde dané, že RGB systém musí nutne pracovať so všetkými farbami spektra. Môže pracovať len s niektorými, napr. teplými, alebo studenými farbami, alebo dokonca len s odtieňmi jednej farby. Takisto sa nemusí meniť farba svetla všade v priestore naraz. Systém môže byť urobený aj tak, že sa budú farby svetla v rôznych častiach priestoru meniť síce synchronizovane, ale v rôznych odtieňoch. Samozrejme, toto už nezvládnu jednoduché RGB systémy s lacnými riadiacimi jednotkami, ľudovo tzv. cyklovačmi, za 10 € . Tieto síce majú údajne „veľa programov“, ja som na nich ale vždy objavil iba jeden program, pravda aj keď v niekoľkých pseudovariantách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ceny kvalitných riadiacich RGB jednotiek, ktoré umožňujú tvorbu zaujímavých a hodnotných RGB systémov začínajú povedzme na 40 €, čo nie je šokujúco veľa. K tvorbe takéhoto hodnotného systému už ale potrebujete určité pokročilé vedomosti a hlavne skúsenosti.

Čo sa málo vie.

Dokonca, čo sa skoro vôbec nevie, RGB osvetlenie sa dá perfektne využiť aj a iba na tvorbu viacerých odtieňov bielej farby svetla, od veľmi teplej až po veľmi studenú. Na tento účel sú výrazne vhodnejšie RGB žiarivky, pretože majú plnšie spektrum a teda výsledná namiešaná biela farba môže byť „pekná“. Naopak, z RGB LED síce tiež namiešate bielu, avšak „nepeknú“, pre celkové osvetlenie v podstate nepoužiteľnú (CRI tak okolo 50). RGB LED sú preto vhodnejšie len na sýte pastelové farebné odtiene, ktorými naopak žiarivky nedisponujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

RGB svetelné systémy tu sú a aj budú. Aj keď pochybujem, že zrovna v obývačkách, alebo dokonca v spálňach. S RGB osvetlením a s pomocou architekta dokážete svetelné divy, či už v komerčných, zábavných a pohostinských priestoroch, alebo na fasádach, vo fontánach a v záhradách. V menšej miere sa asi presadia na celkové biele osvetlenie priestorov s možnosťou zmeny odtieňa bielej farby. No a samozrejme RGB systémy vždy boli a budú prítomné na javiskách a show všetkého druhu.


Branislav Živica

Branislav Živica

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Zaoberám sa osvetlením, v poslednom čase najmä osvetlením z LED, tzv. LED diód. Žijem a pracujem v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu