reklama

Fakty o životnosti LED 6.– sú údaje o životnosti vycucané z prsta ?

Možno Vás už niekedy napadlo, ako dospel výrobca napr. LED žiarovky k životnosti povedzme 50.000,- hod. Veď to je 5 a trištvrte roka nonstop svietenia. To žiarovku vyrobil, potom ju mal pustenú vkuse skoro 6 rokov a až potom ju dal na trh?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Určite nie. Neseriózny výrobca sa netrápil a použil na stanovenie životnosti osvedčenú, bleskovú a cenovo veľmi prístupnú metódu „benchmarkingu", teda údaj o životnosti opajcoval z vhodného seriózneho výrobku, pričom o skutočných a zlých vlastnostiach svojho výrobku nemá ani šajnu. Seriózny výrobca žiarovky sa dôsledne riadil dokumentáciou svojho seriózneho dodávateľa LED, prípadne si nechal životnosť zmerať a predpovedať. Z pochopiteľných príčin sa ďalej budem zaoberať len postupom seriózneho výrobcu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oblasť LED je štandardizovaná napr. európskou normou CIE 127, alebo americkými LM-79, LM-80 a novým dohovorom TM-21. Pozor. Značka CE na výrobku nehovorí nič o kvalite LED, ani o svetelných vlastnostiach a životnosti a už vôbec nič nehovorí značka ISO. LED výrobok s CE a ISO môže a bohužiaľ aj často býva, pekný „crap". Keďže dnešná výroba aj spotreba LED je koncentrovaná najmä v Amerike, podstatne častejšie natrafíte na citovanie amerických noriem. Okrem toho si nie som istý, či LM-79 a LM-80 majú vôbec európsky ekvivalent.

Životnosť LED sa dá veľmi slušne a zopovedne predpovedať z historických dát, na rozdiel od viac dňovej predpovede počasia alebo vývoja finančných a komoditných trhov, ktoré sa dajú slušne predpovedať možno na minúty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Priebeh životnosti LED je veľmi dobre popísateľný Arrheniovou rovnicou, teda niečím, čo sa v chémii úspešne používa cca 150 rokov. V samotnej LED je totiž na rozdiel napr. od poistkovej skrine viac chémie a kvantovej fyziky, ako elektrotechniky.

Seriózny výrobca LED si najprv zmerá vlastnosti svojich výrobkov, každý typ zvlášť. Použije pri tom vhodnú normu. Až keď má tieto dáta a spracuje ich, ponúkne LED-ky na trh. Niekoľko málo výrobcov ide ešte ďalej a dlhodobo skúma svoje výrobky aj v takých podmienkach, ktoré im štandardy neurčujú. Z týchto dát a meraní sa potom zverejňujú obsiahle reporty, na základe ktorých môžu výrobcovia konečných produktov vytvoriť LED-kový výrobok s veľmi dobre a presne predpovedateľnou dobou životnosti. Navyše aj tieto konečné výrobky sa dajú testovať podľa zvláštnych noriem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Normy, podľa ktorých sa určujú vlastnosti LED výrobkov, sa sprísňujú, čím sa ďalej otvárajú nožnice medzi hračkami označovanými za LED výrobky na svietenie a skutočnými LED výrobkami na svietenie. Napríklad, donedávna sa uvádzal svetelný tok LED pri teplote LED-ky 25°C, čo je v praxi nereálne nízka teplota, bežná prevádzková teplota býva okolo 80°C. Lenže pri tejto teplote je svtelený tok výrazne nižší, aj o 15%. Preto sa dohodlo, že vlastnosti LED sa budú uvádzať pri teplote 85°C, čo je typická prevádzková hodnota. Tým sa ale samozrejme riadi len minimum výrobcov.

Začiatkom roka 2011 sa šesť kľúčových výrobcov LED a dve štátne americké laboratória dohodli na novej norme (zatiaľ asi len dohovore), zameranej na metodiku predpovedania životnosti LED, volá sa to TM-21. Ako pikošku tejto prísnej normy by som uviedol, že sa v nej hovorí, že minimálne prvých tisíc hodín života LED sa do výsledku nezapočítava. To je presne tých prvých 1000 hodín, kedy má LED najviac svetla a kedy ešte svietia aj lacné LED-ky, ktoré však po tejto hranici zvyknú ísť so svetlom očividne dole, niektoré rovno aj na nulu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výrobca LED nechá svietiť niekoľko desiatok LED-iek jedného typu, pri rôznych prúdoch a rôznych teplotách. Nechá ich svietiť povedzme 6 tisíc hodín v kuse, pričom pravidelne a často meria svetelný tok a iné svetelné parametre. Z týchto dát potom škrtne prvých najlepších tisíc hodín a na základe zvyšných dát vypočíta dáta až do 30.000 hod. (6-násobok času, kedy boli dáta reálne merané). Dáta sa dajú samozrejme jednoducho dopočítať aj pre 100.000 hod., to už ale nie je moc seriózne, pretože za seriózne sa dohodlo dopočítanie len do 6-násobku trvania zberu reálnych dát.

Prestavme si dnes bežný lacný noname LED pás s cenou 6 € / m vč.DPH, s deklarovanou dobou života 100.000 hod. To by znamenalo, že podľa normy TM 21 by nechal výrobca LED svietiť niekoľko desiatok kusov LED asi 33.000 hod., teda skoro 4 roky aby si mohol dovoliť urobiť takúto predpoveď. Navyše po tých 100.000 hod. by LED mali svietiť len o 30 % menej, než keď boli nové. Neviem ako Vy, ale ja pri predstave takéhoto postupu takéhoto výrobcu mám chuť prevaliť sa na chrbát a rehotajúc sa trepotať nohami. Mimochodom, nedávno som natrafil na ponuku čínskeho výrobcu, ktorý svoje pásy v cene asi 2 $ / m (teda 6 €v EÚ) výrazne doporučuje používať len v hračkách a pod., určite nie na osvetlenie, ako sú ponúkané takéto pásy u nás.

Nedávno na bratislavskej elektrofakulte merali LED pásy, rozdiely medzi deklarovanými vlastnosťami a skutočnými vlastnosťami boli šokujúce. Pásy dávali o 23 - 58 % svetla menej už ako nové a to boli pásy z nie úplne noname LED-iek. Celá správa:

http://www.mavys.sk/wp-content/uploads/2011/06/Bala%C5%A1-Kras%C5%88an-Rusn%C3%A1k-Svetelnotechnick%C3%A9-vlastnosti-LED-p%C3%A1sov.pdf

Odkaz doporučujem skopírovať a vložiť do prehliadača, s preklikom sú problémy. Mimochodom, veľmi prínosná a užitočná práca, autorom vďaka.

Takže teraz konečne môžeme zhrnúť všetky čiastkové odpovede do jednej a odpovedať na otázku z prvej časti seriálu, či je deklarovaná životnosť LED povedzme 50.000 hod reálna. Áno, je to reálna hodnota, pokiaľ boli pri výrobe konečného LED výrobku použité kvalitné LED, ktorých výrobca disponuje serióznou analýzou ich dlhodobých reálnych dát a pokiaľ sa výrobca konečného výrobku týmyto analýzami aj riadil, pričom bral ohľad aj na kvalitu a spôsob napájania a iné, hlavne tepelné faktory. Pokiaľ boli síce použité značkové LED, ale boli nesprávne aplikované, z teoreticky možných 50.000 hod. môže byť razom reálnych 500 hod. životnosti. Lacné výrobky LED budú s veľmi veľkou pravdepodobnosťou slúžiť iba zlomok deklarovanej hodnoty životnosti a ako bonus Vás budú počas tejto krátkej doby obťažovať svojím nekvalitným svetlom.

Dúfam, že môj seriál o peripétiach so životnosťou LED bol pre Vás užitočný a že Vám pomôže minimálne v tom, že budete vedieť položiť kvalifikované otázky Vášmu predajcovi LED. Dobrý naozaj odborný predajca LED Vám dokáže navrhnúť také riešenie osvetlenia, ktoré Vám prinesie dostatok kvalitného svetla pri naozaj nízkej spotrebe. Naopak, lacné pochybné výrobky z rôznych marketov a shopov Vám prinesú s najväčšou pravdepodobnosťou iba sklamanie.

Pokiaľ ste dočítali až sem, nebudete mi musieť písať mail typu „ narazil/a som na www.chinesecrap.com na LED náhradu 100W žiarovky za 2,50 $, oplatí sa kúpiť ? „ , pretože po prečítaní mojich článkov si už viete odpovedať aj sám/sama. :-).

Branislav Živica

Branislav Živica

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Zaoberám sa osvetlením, v poslednom čase najmä osvetlením z LED, tzv. LED diód. Žijem a pracujem v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu