Fakty o životnosti LED časť 4.–podceňované a zanedbávené napájanie

Autor: Branislav Živica | 22.10.2011 o 9:56 | (upravené 23.10.2011 o 8:38) Karma článku: 11,60 | Prečítané:  4336x

Pre dosiahnutie dlhodobej životnosti LED je nutné, aby boli LED vhodne napájané. V prvom rade, nesmú byť prekročené maximálne, alebo doporučené hodnoty prúdu a napätia. Toto ide relatívne ľahko zabezpečiť, skrátka treba použiť vhodný a kvalitný napájací zdroj a vyvarovať sa kreatívnych pripojení LED-iek k zdroju, čo však v snahe ušetriť pri výrobe býva často neodolateľné. Pozor, napájací zdroj býva najväčšou, ale zato podceňovanou slabinou LED výrobkov.

 

Ak odíde v LED žiarovke zdroj, musíte meniť celú žiarovku, aj keď LED sú ináč v poriadku. Preto je lepšie riešenie mať v svietidle alebo v svetelnej sústave oddelené samotné LED od zdrojov. Okrem iného to má aj priaznivé teplené účinky, čo sa prejaví v dlhšej životnosti LED a samotnému zdroju to tiež len prospeje.. Pri nákupe LED zdroja sa informujte na jeho pôvod, pre väčšinu predajcov to bude asi „prekérní situace". Veľa dodávateľov LED výrobkov šetrí práve na zdroji, berie ho ako nutné zlo a preto sa snaží, aby bol čo najlacnejší. Určite Vás neprekvapí fakt, že cena zdroja často býva priamo úmerná kvalite a spoľahlivosti zdroja.

 

LED sa napájajú dvomi spôsobmi: napäťovo, alebo prúdovo. Napäťové napájanie má hlavnú výhodu v tom, že je pre laika jednoduchšie a logickejšie, prúdové to má presne naopak. Prúdové napájanie má výhody, ktoré výrazne predlžujú životnosť LED, preto je tento spôsob profesionálnejši, pri power LED typoch iný spôsob ani neprichádza do úvahy.

 

Zásadný rozdiel medzi oboma  spôsobmi napájania vysvetlím na príklade:

 

Máme LED pásik so 60 LED na meter, s napäťovým napájaním 12 V. Pásik je konštruovaný tak, že 60 LED je rozdelených do 20-tich trojíc. Teoreticky cez každú trojicu bude prechádzať rovnaký prúd, všetky LED budú mať rovnakú teplotu a budú rovnako svietiť. Lenže v praxi to tak nebude. Niektorá LED sa trochu viac zohreje, tým pádom klesne na nej napätie a „vypýta" si viac prúdu. Tým sa zohreje ešte viac a bude chcieť ešte viac prúdu a tak dokola. Tým pádom sa pre iné trojice  dostane menej prúdu, pretože celkový prúd do pásika je konečný. Výsledok bude, že cez niektoré trojice LED pôjde výrazne viac prúdu, než cez iné trojice.

Ako spotrebiteľovi Vám asi bude táto nerovnováha ukradnutá. Lenže po čase sa dostaví viditeľný dôsledok tejto nerovnováhy. Tie trojice LED, ktoré sa viac zohrievajú, budú rýchlejšie strácať svetelný tok, budú svietiť menej a menej. Navyše ich farba svetla sa posunie viac k modrej. Čím je pásik výkonnejší, čím má viac wattov a lúmenov, tým budú tieto negatívne zmeny rýchlejšie a výraznejšie. Dokonca sa môže stať, že v niektorých trojiciach prúd prekročí medznú hodnotu a príde k zničeniu týchto LED. Toto už bude ukradnuté málokomu.

Riešenie je v pásiku s integrovanými prúdovými zdrojmi. Každú trojicu LED napája maličký prúdový zdroj, ktorý je priamo na pásiku. Tým pádom ide cez každú trojicu rovnaký a predpísaný prúd a tým pádom všetky LED starnú rovnako. Nevýhodou tohto riešenia je to, že meter takéhoto pásika je niekoľkonásobne drahší, než meter obyčajného pásika.

 

Doporučenie pre napájanie LED stručne: každá vetva výkonných  LED má mať samostatný prúdový zdroj, pretože len prúdový zdroj zabezpečí, že cez LED tečie vždy rovnako veľa prúdu, čo je veľmi žiadúce. Ak každá vetva samostatný prúdový zdroj nemá, treba zabezpečiť rovnomerné rozdelenie prúdu do všetkých vetiev dodatočným elektronickým obvodom. V opačnom prípade zákonite príde k rýchlemu zničeniu LED aspoň v jednej vetve.

 

Na  predposlednú časť seriálu o životnosti LED som si nechal asi najzaujímavejší a najdôležitejší vplyv na životnosť LED - tepelný management.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?