Fakty o životnosti LED časť 3. – výroba LED metódou Ing. Kopírenka

Autor: Branislav Živica | 17.10.2011 o 19:29 | (upravené 18.10.2011 o 13:00) Karma článku: 6,94 | Prečítané:  2116x

Originál vs. kópia. Skutočné LED vyrába len relatívne málo serióznych výrobcov, zato mraky výrobcov vyrábajú ich napodobeniny, z ktorých výrobky si potom tak radi a hlavne lacno kupujeme. Seriózni výrobcovia samotných LED sa nachádzajú v USA, Európe, Japonsku a trošku na Taiwane. Nie náhodou som vynechal kontinentálnu Čínu.

 

Rozdiel medzi originálom a kópiou LED vysvetlím na príklade z praxe:

 

Narazil som na  lacnú kópiu jednej kedysi najlepšej LED ( pre znalcov, jednalo sa o slávnu a prelomovú Luxeon III emitter). Cenový pomer asi 1:4. Ako prvé ma upútalo, že iba základná dokumentácia k originálu má 16 strán, ku kópii mala 2 strany, z toho polovicu prvej strany zaberalo logo výrobcu a fotka výrobku. Pár som ich ale zo študijných dôvodov objednal. Po zasvietení bol rozdiel očividný, aj množstvo svetla bolo asi v tom pomere, ako cena. To ma ale neprekvapilo, to som čakal. Prekvapilo ma, že v dokumentácii kópie chýbal okrem iného aj údaj o tepelnom odpore. Tento údaj je  absolútne nutný na to, aby ste ako konštruktér konečného LED výrobku vedeli vypočítať teplotu LED a z toho následne určiť životnosť LED. Čím je číslo tepelného odporu nižšie, tým lepšie. Tak som napísal výrobcovi, aby mi tento významný údaj doplnil. Odpoveď ma šokovala a pobavila zároveň. Napísali mi, že to síce nemajú zmerané, ale že to odhadujú (!) na 10°C/W. Originál mal pritom výrazne viac, až 13°C/W. Takže tí určite  usilovní a pracovití šanghajskí ľudkovia nielenže natvrdo opajcovali cudzí výrobok, ale ešte mali aj tú drzosť  o d h a d n ú ť veľmi dôležitý údaj významne nižšie, ako bol skutočne nameraný u originálu!

Našťastie, dnešné špičkové power LED sú už tak náročné na výrobu, že kopírovanie už nie je také jednoduché a tým pádom asi ani ekonomicky zaujímavé. Zato situácia v segmente stredne výkonných SMD LED (tých, z ktorých sa robia LED pásy) je dnes značne neprehľadná.

Výrobcovia kópií a výrobcovia lacných výrobkov s LED nevenujú pozornosť triedeniu LED podľa farebných odtieňov a iných panských huncútstiev. Prejavuje sa to potom tak, že máte napr. LED pás ktorý by mal mať celý rovnakú bielu farbu, ktorú ale rovnakú mať nebude. Takisto sa pri lacných kópiách stáva, že LED majú taký rozptyl v kvalite a vlastnostiach, že povedzme po 2.000 hodinách svietenia niektoré LED budú svietiť ako nové a niektoré skoro vôbec a budú pozorovateľné zmeny vo farbe jednotlivých LED, bude vidieť rôzne odtiene bielej. Ak sú takto netriedené LED umiestnené blízko seba a pod difúznym sklom, budete takéto rozdiely vnímať ako rušivé.

 

Ako som už spomínal v úvodnej časti, dôležitá je sprievodná dokumentácia k jednotlivým typom LED. Kopírenkovci jednoducho nepoznajú vlastnosti svojich LED-iek, závislosti napájacích prúdov a teploty a životnosti, nemajú spoľahlivostné analýzy, nemajú zozbierané dlhodobé prevádzkové údaje z ktorých sa dá potom určiť životnosť. Oni takéto zložité dokumenty ani nepotrebujú, lebo im stačí cena. Z takýchto pochybných súčiastok je potom vyrobená nemenej pochybná, ale lacná LED žiarovka, alebo LED pásik a na konci reťazca je sklamaný a znechutený spotrebiteľ.

 

Príklad z praxe: Nedávno sa mi dostal do ruky, resp. do kompu, katalóg výrobcu LED, ktorý sa sám skromne označuje za najlepšieho čínskeho výrobcu.V celom katalógu, ani nikde inde na jeho webe nie je jedna jediná zmienka o prevádzkovej teplote LED, kde a ako sa má merať, ani žiadne závislosti životnosti od prúdu a teploty, ani žiadne aplikačné pokyny, jednoducho nič.  Pod každým výrobkom sa ale skvie suverénny údaj bez kontextu: „lifespan: 50.000 hrs.". Ha - ha. Žiarovka, svietidlo z takýchto LED bude síce lacné a zo začiatku bude pravdepodobne perfektne svietiť, sklamanie však na seba nedá dlho čakať.

 

Nabudúce poviem niečo o často najpodceňovanejšom prvku LED výrobku, o napájacom zdroji a zapojení, ktoré má taktiež zásadný vplyv na životnosť LED.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?