Fakty o životnosti LED časť 2. – typy LED a ako ich rozpoznať.

Autor: Branislav Živica | 16.10.2011 o 18:23 | (upravené 19.10.2011 o 9:42) Karma článku: 7,51 | Prečítané:  3564x

Stále bežne narážame na výrobky so zastarnými, ba priam muzeálnymi typmi LED. Sú to hlavne LED žiarovky z ktorých trčia také okrúhle čudlíky. Jedna distribučná firma má dokonca takúto čudlíkovú žiarovku aj na svojich reklamných tabuliach, napr. na Rožňavskej v BA. Tomu sa povie prísť s niečím po funuse.

 

Reálna doba akej-takej použiteľnosti takýchto výrobkov nepresiahne 5.000 hod, v tom najlepšom prípade. Prešlo mi rukami aj pár takých skvostov, ktoré boli nepoužiteľné už po smiešnych 500 - 1.000 hod. (pri deklarovaných axiomatických 100.000 hod.)

Muzeálne 5 mm LED spoznáte jednoducho: je to číry valček s priemerom 5 mm a dĺžkou asi 7 mm, s plochým alebo polguľovým zakončením Má dve nožičky. Vo výrobku, napr. žiarovke, sú ich spravidla desiatky, aby výrobok aspoň trochu svietil, než si ho nejaký blbec kúpi. Inde, ako v hračkách a iných nenáročných aplikáciách, je dnes ich používanie neospravedlniteľné. Existujú aj varianty s priemerom 3,6; 8, 10 mm, je to to isté v bledomodrom.

Takisto sú na trhu aj výrobky so zastaralými LED typu super flux. Tieto ale majú ešte svoje miesto napr. v brzdových svetlách. Doporučovať tieto LED na osvetlenie miestností je pomerne bežné, ale nie moc neseriózne, pretože ich použiteľnosť nepresiahne 10.000 hod u najlepších výrobkov (napr. Philips), u lacných opäť nemusí prekonať smiešnych 1.000 hod.

LED tohto typu je číry plochý štvorček 7 x 7 mm so štyrmi nožičkami, vo výrobku sú ich spravidla desiatky, ale menej, než u predchádzajúceho typu.

Charakteristickou črtou oboch týchto typov, 5 mm aj super flux, je to, že ich puzdro neposkytuje možnosť, ako z nich dostatočne odviesť teplo, preto tá krátka životnosť.

SMD LED sa dajú používať do cca 30.000 hod, pokiaľ sú kvalitné, čo je už akceptovateľné aj pre trvalé osvetlenie interiérov a exteriérov. Problém pre konštruktéra je, že ani seriózni výrobcovia týchto LED veľmi často neuvádzajú dôležité parametre ohľadom kvality svetla a ani spoľahlivostné a teplotné štúdie. Je to asi preto, že venujú vysokú pozornosť svojim power LED typom. Tieto SMD LED sú v súčasnosti masovo chrlené pochybnými výrobcami a sú z nich vytvárané nemenej pochybné, ale zato lacné výrobky, ako obľúbené pásiky a žiarovky s dobou použiteľnosti v zlomku deklarovanej životnosti.

LED tohto typu je zásadne bez nožičiek. Tvarom je to buď štvorček cca 5 x 5 mm, alebo aj obdĺžnik cca 3 x 2 mm. Okom sa nedajú rozoznať nekavlitné LED od kvalitných, preto sa pred nákupom informujte u predajcu o pôvode LED, aj keď výrobok ako celok je napr. nemecký. Na 95 % predajca po takejto otázke zneistie a väčšinou aj vie prečo. Pozor, aj v nemeckých výrobkoch môže byť implementovaný brak.

Power LED (HB LED) a ich varianty sú dnes špičkou celého osvetľovacieho LED sektora. Tento typ LED je práve ten, ktorý vytláča a pravdepodobne aj vytlačí iné svetelné zdroje. Seriózni výrobcovia uverejňujú k svojim LED rozsiahle podrobné spoľahlivostné štúdie a preto je možné z takýchto LED vyrobiť naozaj seriózne svietidlo, žiarovku, pásik. Chce to len prehýzť sa desiatkami strán čísel, grafov a hlavne riadiť sa nimi pri výrobe. Potom naozaj nie je problém dosiahnuť životnosť LED výrobku 50.000 – 100.000 hod. Nečakajte ale žiadnu lákavo nízku cenu takýchto výrobkov, preto na takéto výrobky ťažko natrafíte v reťazcoch, aj v tých „pre profesionálov“, hoci situácia sa predsa len pomaly zlepšuje.

Power LED tiež nikdy nemajú nožičky a bývajú to štvorčeky alebo kolieska v rozmeroch rádu milimetrov. Často bývajú na šesťuholníkovom plošáku s priemerom asi 20 mm. Vo výrobku ich býva málo, pretože jedna power LED v pohode nahradí aj 120 a viac čudlíkových LED, ôsmymi (kvalitnými!) takýmito LED už možete za určitých okolností osvetliť izbu. Pri nákupe sa taktiež informujte o pôvode LED, platí to isté, čo pri predchádzajúcom type.

Príklad z praxe: LED-kové svetelné hady pod 5 USD/m. Bohužiaľ, často na ne natrafíte aj u inak dobrých predajcov. Had je tvorený 5 mm čudlíkovými LED, ručne spájkovanými do reťazca a potom nasilu narvanými do priesvitnej hadice. Táto sofistikovaná konštrukcia je zaklincovaná napájaním, had nemá totiž stabilizovaný napájací zdroj malého napätia, ako by mal mať, ale len jednoduchý usmerňovač sieťového napätia, takže LED sú ničené ešte aj prípadným prepätím v napájacej sieti. Výrobcovia hadov mantricky zdôrazňujú životnosť hadov 100.000 hod. Dlhodobo som testoval 3 takéto výrobky rôznych výrobcov. Použiteľná životnosť bola necelých 2.000 hod., na vyhodenie po asi 4 - 5.000 hod. Keď som o tom napísal výrobcom, stále trvali na svojich 100.000 hod. životnosti. Jeden asi raňajkoval vtipnú čínsku kašu, lebo mi tvrdil, že skrátenie životnosti spôsobili otrasy počas prepravy v lietadle! Hady sú ako dekorácia na stánok na vianočné trhy perfektné. Ináč absolútne nepoužiteľné.

Príklad z praxe: Žiarovka nemeckého výrobcu so značkovými power LED, ponúkaná ako náhrada 50W halogénu. Príkon 4,5 W, svetlo excelentné a silou naozaj porovnateľné s halogénom, overené meraním. Po skoro 10.000 hod. nie je viditeľný úbytok svetla, všetky žiarovky svietia navyše rovnako intenzívne a rovnakou farbou. Jedna žiarovka síce vtedy stála 35 €, ale úspora na elektrine a výmene žiaroviek je za necelé 3 roky vyše 100 €, aj pri zohľadnení vstupnej investície. Úspora voči žiarovkám bude zákonite časom ďalej už len rásť. K tomu treba prirátať tepelný komfort, v miestnosti nie je tak teplo.

Ešte treba dodať, že počet LED nemá na kvalitu výrobku a svetla z neho žiaden vplyv. Počet LED na obale uvedený v desiatkach kusov pri  absencii iných údajov sa používa na maskovanie nekvality výrobku. O tejto téme napíšem samostatný článok.

V ďaľšej časti sa budem venovať tomu, prečo keď dvaja robia tie isté LED, nie sú to tie isté LED.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?