Fakty o životnosti LED časť 1.– čo to vlastne je, tá životnosť LED

Autor: Branislav Živica | 15.10.2011 o 13:00 | (upravené 16.10.2011 o 15:24) Karma článku: 11,68 | Prečítané:  4290x

Dodávatelia LED-iek a výrobkov z nich suverénne šermujú údajmi ako 50.000 hodín, 100.000 hodín životnosti. Takéto údaje vyzerajú na pohľad veľmi lákavo, až neuveriteľne. Ale odkiaľ tieto čísla zobrali ? Dá sa im veriť ? Nie je to len obyčajné reklamné klamstvo ?

Odpovede existujú, len sú pomerne komplikované a obsiahle, preto ich budem predkladať vo viacerých častiach. Pokiaľ možno vyvarujem sa fyziky a inej ako kupeckej matematiky. Odborníkov asi rozčúlim nepresnou terminológiou a zjednodušovaním, je to ale preto, že píšem hlavne pre neodborníkov- spotrebiteľov.

Životnosť LED jednou vetou: Ak je na krabičke údaj: životnosť: 50.000 hod., malo (malo!) by to znamenať, že LED výrobok je tak navrhnutý a vyrobený, že po 50.000 hod. svietenia bude svietiť len o 30% menej, ako keď bol výrobok nový, pričom pravdepodobnosť, že takáto situácia nastane, je skoro istá. Uf.

Na rozdiel od žiarovky alebo žiarivkovej trubice sa LED skoro určite „nevypáli“, ani „nepukne“. LED časom degraduje, teda postupne svieti menej a menej, môže svietiť možno stovky tisíc hodín, aj keď len veľmi slabo. Po ulynutí deklarovanej životnosti LED bude skoro určite svietiť aj naďalej, len o 30% a viac percent menej ako „funglovka“. Relevantní výrobcovia LED sa ale dohodli, že za dobu životnosti sa bude považovať len doba, kedy má LED 70% až 100% svetelého toku, teda doba, kedy je LED prakticky použiteľná na svietenie, plus do toho vstupuje ešte pravdepodobnosť s akou sa LED dožije takéhoto stavu, na čo sa často zabúda, alebo sa o tom radšej ani nevie.

Pravdepodobnosť, že sa LED „pokazí“ je asi takáto: Ak bola LED zle vyrobená, resp. nesprávne pricínovaná k plošáku „pokazí“ sa prakticky hneď, t.j. v prvých hodinách svietenia. Toto sa eliminuje tak, že každý výrobok sa nechá svietiť vkuse aspoň 2 hodiny , než sa pustí do obehu. Ak LED prežije týchto prvých pár kritických hodín tak pravdepodobnosť, že sa dožije povedzme 30.000 hod. a bude svietiť aspoň 70% úrovňou je asi 99,9%. Pravdepodobnosť, že sa dožije povedzme 120.000 hodín a bude svietiť aspoň 70% úrovňou je povedzme 82%. Na toto ale majú zásadný určujúci vplyv rôzne dôležité faktory, ktoré si rozoberieme v nasledujúcich častiach.

Výrobcovia lacných LED výrobkov sa pre nich zbytočným a teda nákladným krokom stanovovania životnosti neobťažujú, zato radšej denne celý svet obťažujú svojim mailovým spamom. Životnosť stanovujú „benchmarkingom“. Teda údaj opajcujú z nejakého tvarom podobného seriózneho výrobku. Skutočná životnosť lacných LED výrobkov býva len zlomkom deklarovanej životnosti. Takéto výrobky nájdeme nielen u nás, ale aj na vyspelých trhoch, kde spotrebitelia tiež často nedokážu odolať lacnote.

Životnosť LED nie je daná automaticky, bohom alebo od prírody, ale zásadne závisí od toho, ako a kde bola LED vyrobená a ako je LED použitá, teda ako správne alebo nesprávne je použitá vo výrobku. Daná jedna LED môže svietiť minúty, ale aj 180.000 hod.

Zásadné vplyvy určujúce životnosť LED sú tieto:

- typ LED (5 mm LED, super flux LED, SMD LED, power LED)

- výrobca (originál / napodobenina)

- dodržanie elektrických parametrov (neprekročenie max. napätia a prúdu)

- tepelný management (udržanie prevádzkovej teploty na min. možnej úrovni)

 

V nasledujúcich častiach vysvetlím jednotlivé vplyvy, v každej časti jeden.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?